Joga dla dzieci: jak zachęcić dzieci do ruchu
Joga to Twój sposób na wyciszenie i odstresowanie? Po pojawieniu się dziecka w Twoim życiu to nie musi się zmieniać! W okresie niemowlęcym praktykuj jogę zawsze gdy znajdziesz dogodną chwilę, a gdy dziecko podrośnie pokaż mu kilka pozycji i sprawdź, czy maluch będzie chętnie je wykonywał. Być może znajdziesz w nim kompana do wspólnych sesji odprężającej jogi.
Jak zacząć ćwiczyć, gdy jesteś mamą?
Ćwiczenie jogi gdy jest się mamą jest bez wątpienia utrudnione. Najlepszym sposobem jest wyciąganie maty zawsze gdy znajdziesz trochę czasu dla siebie. Dziecko ma popołudniową drzemkę? Wskocz na matę i wykonaj podstawowe pozycje jogi, dzięki którym odprężysz się i przygotujesz na dalszą część dynamicznego dnia. Praktykowanie jogi przez rodzica uczy także cierpliwości i odporności na zdenerwowanie. Nieraz bowiem będzie tak, że w środku ćwiczenia maluch obudzi się i będzie wymagał Twojej uwagi. W takiej sytuacji czasem możliwe będzie kontynuowanie sesji, gdy np. położysz malucha na macie edukacyjnej, a czasem konieczne będzie zwinięcie maty i przełożenie treningu na inny termin.
Pomimo licznych trudności nie należy jednak rezygnować z praktykowania jogi. Aktywność ta wspiera koordynację ruchową, zapewnia optymalne rozciągnięcie ciała oraz relaksację. Wymagające dużego skupienia ćwiczenia oddechowe skutecznie pozwalają odpędzić stres i nerwy. Regularne ćwiczenia mogą także skorygować wady postawy. Dzięki praktyce jogi poznajesz własne ciało i dbasz o swoje zdrowie fizyczne oraz psychiczne.
Joga z dzieckiem. Czy to możliwe?
Twój kilkulatek wykazuje duże zainteresowanie Twoimi sesjami jogi? Wraz z Tobą wykonuje pozycje i świetnie bawi się przy ćwiczeniach? Jeśli tak, warto zaopatrzyć malucha we własną matę i wraz z nim wykonywać w domu ćwiczenia. Joga dla dzieci coraz bardziej zyskuje na popularności, jest bowiem nie tylko świetna zabawa dla dzieci, ale i sposób na utrzymanie dziecka w zdrowiu fizycznym i psychicznym.
Praktyka jogi z dzieckiem w domu to nie trudnego. Jeśli rodzic praktykował już jogę wcześniej, wystarczy, że będzie pokazywał maluchowi dokładnie każdą pozycję. Należy jednak pamiętać, że dzieci szybko się nudzą, więc czasem ciężko będzie im wytrwać w jednej pozycji jogi lub wykonać ją perfekcyjnie, za co nie należy ich ganić, by nie zrazić ich do jogi. Aktywne dzieciaki jeśli naprawdę polubią jogę, to ta zostanie z nimi na całe życie i jeszcze będą miały czas, by każdą pozycję wykonać idealnie.
Dlaczego dzieci powinny praktykować jogę?
Powodów jest mnóstwo, dlatego przytoczymy tylko najważniejsze z nich. Joga dla dzieci to przyjazna forma aktywności fizycznej, która nie grozi poważnym urazem. Praktyka jogi z dzieckiem zachęci także maluchy do prowadzenia aktywnego trybu życia, który zapewnia wiele korzyści zdrowotnych. W przypadku najmłodszych adeptów jogi ćwiczenia będą także pobudzać wyobraźnię i zachęcać do tworzenia własnych pozycji, a następnie wykonywanie ich z rodzicem. Każdy maluch, który praktykuje jogę ćwiczy także mięśnie oraz uczy się koncentracji i wyciszenia.
Joga dostarcza dziecku także wiele innych korzyści. Regularne ćwiczenia mogą skorygować wady postawy. Dzieci bardzo emocjonalne powinny praktykować jogę, gdzie sztuka medytacji pozwoli im uporać się z nadmiarem emocji i wyeliminować te złe, takie jak niecierpliwość czy złość.
Joga dla dzieci może odbywać się w domowym zaciszu, gdzie wraz z pociechami odbędziecie uspokajający trening. Dobrym pomysłem jest także zapisanie dziecka na zajęcia jogi, gdzie maluchy mogą ćwiczyć w grupie rówieśników.
Dlaczego warto zapisać dziecko na zajęcia z jogi?
Dziecko na zajęciach jogi nie tylko pozna całe grono nowych koleżanek i kolegów, ale i wyniesie z nich wiele korzyści. Dzieci prowadzone podczas zajęć przez profesjonalnego jogina będą z pewnością bardziej skupione i skoncentrowane niż podczas domowego treningu. Maluch będzie dokładał wszelkich starań, aby każdą pozycję wykonać jak najlepiej i uzyskać pochwałę opiekuna grupy. Osoba prowadząca zajęcia jogi będzie mogła także zwrócić uwagę na technikę wykonywania pozycji i wyeliminować złe nawyki podczas praktykowania jogi przez dzieci.
Niekwestionowanym atutem zapisania dziecka na zajęcia jogi jest także czas wolny dla rodzica, który może w tym czasie odpocząć lub sam poćwiczyć pozycje jogi. Zajęcia jogi dla dzieci odbywają się regularnie, co pozwoli zachować systematyczność ćwiczeń, o co czasem trudno jest w przypadku domowych treningów.
Joga dla dzieci w formie zabawy często wykorzystuje pozycje jogi wzorowane na świecie zwierząt. Dzieci podczas zajęć przedstawiają zwierzęta, co dostarcza im nie lada frajdy. Warto zapisać dziecko na zajęcia jogi także dlatego, że joga dla dzieci jest bardziej dopasowana do najmłodszych, bardziej dynamiczna, a co za tym idzie, mniej monotonna i nudząca się dzieciom. Jest prawie pewnym, że maluch będzie z podekscytowaniem wyczekiwał na termin kolejnych zajęć.
Joga uczy dzieci cierpliwości w stosunku do siebie samych
Bez względu na to, czy praktykowana w domu czy poza nim, joga dla dzieci bardzo korzystnie wpływa na psychikę dziecka. Dziecko zaczyna rozumieć, że aby nauczyć się nowej pozycji potrzeba koncentracji i spokoju. Często nowa pozycja nie udaje się przy kilku pierwszych próbach, co jest testem wytrwałości w dążeniu do celu. Powtarzanie pozycji jogi uczy dziecka cierpliwości, która jest szlachetną cechą. Dzięki praktykowanej regularnej jodze maluch będzie także mniej nerwowy oraz odporny na stres.
To między innymi te korzyści sprawiają, że joga powinna być praktykowana przez dzieci w wieku przedszkolno szkolnym. Często w szkołach podstawowych mają miejsce pobudzające kreatywność zajęcia z jogi, podczas których maluchy w skupieniu wykonują mniej i bardziej skomplikowane asany.
Joga na silne mięśnie i spokojną głowę
Do praktykowania jogi nie ma żadnych przeciwskazań. Wystarczy odrobina motywacji, wolny czas i mata. Zadbaj też o optymalną przestrzeń, dzięki której joga będzie czystą przyjemnością. Nic nie stoi na przeszkodzie, by ćwiczyć asany w przydomowym ogrodzie czy w parku w letni dzień.
Bez względu na wiek osoby praktykującej jogę, ćwiczenia wzmacniają mięśnie i wpływają pozytywnie na gibkość ciała. Dobrze rozciągnięte ciało jest mniej podatne na urazy, co z pewnością potwierdzą dorośli adepci jogi. Większość dzieci naśladuje swoich rodziców, warto więc zachęcić najmłodszych do ćwiczeń, które wpływają na dobrostan całego ciała i duszy.
Rodzaje jogi
Mnogość rodzajów jogi sprawia, że każdy znajdziesz odpowiedni rodzaj aktywności dla siebie. Niektóre warianty będą bardziej odpowiednie dla dorosłych, inne dla osób chcących ćwiczyć z dziećmi.
Dla początkujących adeptów jogi
Bardzo popularna jest hatha joga, która jest odpowiednia dla osób chcących rozpocząć swoją przygodę z tym rodzajem aktywności. Hatha joga skupia się głównie na praktyce fizycznej, która ma na celu przezwyciężenie ograniczeń cielesnych i ogólnie wzmocnienie organizmu. Początkującym powinna przypaść do gustu także vinyasa joga łącząca ruch i oddech. Vinyasa joga sprawdzi się w walce ze stresem i nerwami. Kolejną propozycją dla ambitnych adeptów jogi jest joga iyengara, która kładzie szczególny nacisk na dbałość podczas wykonywania kolejnych asan. Ten rodzaj jogi pozwala zwiększyć wytrzymałość organizmu oraz odnaleźć równowagę. Godną uwagi propozycją jest także bikram joga praktykowana w wysokiej temperaturze, która pozwala rozluźnić mięśnie, wyciszyć się oraz zgubić zbędne kilogramy.
Dla zaawansowanych joginów
Ashtanga joga to dynamiczna odmiana tej aktywności, która dużą wagę przywiązuje się do rozciągania ciała oraz płynnego, nieprzerwanego ruchu. Yin joga oferuje statyczny wysiłek i intensywne rozciąganie. Podczas praktyki Yin joga pozycja utrzymywana jest nawet przez 5 minut. Dla osób lubiących intensywny wysiłek dobrym wyborem będzie Power joga, która wymaga sporej wytrzymałości organizmu i nienagannej kondycji fizycznej.
Joga podstawy – pozycja dziecka
Podstawowe asany dla dzieci pozwolą przygotować ciało na rozciąganie i dalszy wysiłek. Jeśli chcesz odbyć pierwszą sesję jogi z pociechą, wykonajcie tych kilka podstawowych pozycji:
-
Powitanie słońca - Stańcie z rozstawionymi nogami i skłońcie ciało, pozostawiając stopy równoległymi do siebie. Jest to prosta pozycja, idealna na pierwszą sesję z dzieckiem.
-
Stół - Ustawcie dłonie i kolana na macie - ręce pod ramionami, a kolana pod biodrami. Wyprostujcie kręgosłupy, spójrzcie na dłonie i przymknijcie oczy.
-
Drzewo - Stańcie prosto i przesuńcie jedną stopę, umieszczając ją na wewnętrznej stronie przeciwnej nogi. Gdy uzyskacie równowagę w tej pozycji, unieście złączone ręce wysoko nad głowę.
-
Kobra - Połóżcie się twarzą do maty. Następnie, za pomocą rąk, musicie powoli podnieść górną część ciała, podczas gdy dolna jego część powinna być wyprostowana i wyciągnięta. Pozycja ta działa wzmacniająco na kręgosłup.
-
Wojownik - Ustawcie się tak, aby jedna z nóg znajdowała się z przodu i zegnijcie ją w kolanie. Druga noga powinna zostać wyprostowana. Po zrównoważeniu ciała, należy podnieść ręce ponad głowę.
Powyższe pozycje spodobały się Twojemu dziecku? Wiele innych pozycji znajdziecie w zabawkach o tematyce jogi zaprojektowanych specjalnie dla najmłodszych adeptów.
Zabawki i akcesoria do jogi dla dzieci
W sklepie Zielone Zabawki znajdziesz zabawki i akcesoria niezbędne podczas domowych ćwiczeń jogi z dzieckiem. Sprawdzą się one także na zajęciach jogi, jeśli Twoja pociecha na takowe uczęszcza.
Mata do jogi dla dzieci
Izolująca od podłoża mata to podstawa udanej sesji jogi. Zaopatrz swojego malucha w matę marki Buki, która dostępna jest w fioletowym i zielonym kolorze. Mata wykonana została z hipoalergicznego TPE i jest łatwa w utrzymaniu w czystości. Wraz z matą w zestawie otrzymasz kolorowy plakat z pozycjami oraz dodatkowe pozycje, które znajdują się na opakowaniu.
Zabawki do jogi uczące nowych pozycji
Aby joga była nieustannie atrakcyjna dla najmłodszych należy co jakiś czas wzbogacać ją o nowe pozycje. Świetnie sprawdzą się do tego zabawki o tematyce jogi, takie jak:
-
Gra w karty Joga marki Buki - to gra karciana i inspiracja na nowe pozycje jogi w jednym. W grę zagrać może nawet do pięciu graczy, co pozwoli na wspólne spędzenie czasu z rodziną.
-
Karty Pociąg z jogą Buki - na kolorowych kartach znajdują się pozycje, które należy odtworzyć samemu lub w parach. Jest to idealne akcesorium do jogi z dzieckiem.
-
Gra w kości Buki - zawiera 4 kostki przedstawiające pozycje jogi oraz symbole emocji. Świetny sposób na sesję jogi z dzieckiem.
-
Gra memo Joga Buki - uwielbiana przez najmłodszych gra memo teraz może być także inspirację do wykonywania ćwiczeń podczas sesji jogi. Ta zabawka 2w1 ucieszy każdego małego jogina.
-
Książeczka interaktywna Baby Yoha Manhattan Toy - wprowadza jogę do świata dziecka już od pierwszych miesięcy życia. Przedstawiająca pozycje jogi miękka książeczka ma szeleszczące strony, miękkie tkaniny, pomponik i pętelkę, a także zapięcie na rzepy.
-
Zestaw Joga Baby Stella - zawiera lalkę, smoczek magnetyczny, piankową matę do jogi i 6-stronicową miękką książkę o jodze. Ta pluszowa lalka jest miłośniczką jogi, więc obdarowany maluch zapewne będzie chciał pójść w jej ślady.
Joga dla dzieci to nie tylko sposób na zajęcie malucha podczas gdy Ty sama ćwiczysz. Joga z dzieckiem to znakomita metoda na lepsze zdrowie psychiczne i fizyczne kilkulatków i nastolatków oraz zbudowanie mocnej więzi rodzic-pociecha.
Przeczytaj również: